Rajčata a jejich supersíla. Využíváte jí?

Přirozeně se vyskytující pigmenty v ovoci a zelenině chrání naše zdraví. Dobrým příkladem tohoto jevu je lykopen, což je látka s antioxidační aktivitou, kterou řadíme mezi karotenoidy. Jejím úkolem je zbarvit rajčata do tmavě červené. Studií, zabývajících se prospěšným účinkem lykopenu je nespočet. Pozoruhodný je závěr, ke kterému vědci došli. Zjistilo se, že tepelně a mechanicky zpracovaná rajčata mají větší potenciál snížit riziko nádorového onemocnění prostaty až o 19 %. Což je o 8 % více než u rajčat čerstvých.

Lykopen, můj srdce šampion

Lykopen je látka, která je ukrytá v buňkách rajčat a teprve po mechanickém a tepelném zpracování se zvyšuje úroveň, kterou jsme schopni absorbovat z jídla. Vstřebatelnosti lykopenu napomáhá také přítomnost tuků, tedy trocha olivového oleje přidaná do rajčatového pokrmu je vítaná.

Je docela dost možné, že pozitivnímu působení na zdraví napomáhají další nutriční látky, které jsou obsaženy v rajčatech. Z tohoto důvodu je dobré nespoléhat na doplňky stravy, ale upřednostňovat pestrou a vyváženou stravu. S trochou nadsázky se dá dokonce tvrdit, že lykopen je velkou předností stravy milovníků pizzy a kečupu. Pozor, lykopen je však přítomný pouze v červené odrůdě rajčat. Kromě rajčat je lykopen obsažen také ve vodním melounu a růžovém grapefruitu.

Předmětem výzkumu jsou však i další onemocnění. Lykopen má široké pole působnosti co se týče přínosů pro zdraví, např. snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění, osteoporózy nebo ochrany kůže před slunečním zářením.

Myslet si, že zdravotní účinek ovoce a zeleniny spočívá pouze v přísunu antioxidantů by bylo příliš pošetilé. Tyto látky jsou samozřejmě velmi přínosné pro naše zdraví, ale vliv rostlinné stravy na naše zdraví je mnohem rafinovanější a složitější. Jisté však je, že pokud chceme podpořit svůj zdravotní stav, s ovocem a zeleninou nešlápneme vedle.

 

zdroj informací: MATTEN, Glen a Aidan GOGGINS. Lži o zdraví: [jak dosáhnout výjimečného zdraví]. V Brně: Jota, 2013. ISBN 978-80-7462-315-8.

zdroj obrázku: http://www.cuginos.net

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *