Jak vybrat kvalitní víno?

Máte rádi víno, ale s jejím nákupem si nevíte rady? Od toho tu je následující příspěvek, který Vás naučí vybrat si tu správnou láhev. Seznámí Vás se základním dělením vín a naučí Vás, jak z etikety velmi jednoduše poznat, zda se jedná o kvalitní víno.

Nejdříve vybíráme barvu vína

Ze všeho nejdříve si ujasněte, k jaké příležitosti či jídlu chcete víno podávat. Pokud se jedná o dárek pro kamarádku či kolegyni z práce, volte barvu podle toho, co má ráda.

Červená vína jsou charakteristická bohatým obsahem tříslovin díky dlouhé maceraci vylisovaných modrých hroznů, mají plnou a výraznou chuť a doporučují se hlavně k hovězímu či vepřovému masu.

K výrobě růžového vína se taktéž používá modrých hroznů, pouze rmut se maceruje kratší dobu. Do vína přejde podstatně méně tříslovin, barva a chuť nejsou tak intenzivní jako u vína červeného. Růžová vína vynikají ovocnou chutí a vůní, jsou lehká, hodí se do letních horkých dnů. Podávejte je společně se zeleninou, saláty nebo těstovinami.

Bílá vína mají nejjemnější chuť. Podáváme je k bílému masu, rybám, k sýrům s bílou plísní apod. Pokud jste si doposud mysleli, že bílé víno je vyráběno pouze z bílých hroznů – omyl! Bílé víno může být vyráběno jak z bílých tak z červených odrůd hroznového vína.

Poté se rozhodujeme podle obsahu zbytkového cukru:

Suché víno – obsahuje méně jak 4 g cukru/l

Polosuché víno – obsahuje 4 – 12 g cukru/l

Polosladké víno – obsahuje 12 – 45 g cukru/l

Sladké víno – obsahuje více než 45 g cukru/l

Vína suchá nám dovolují více vnímat jejich charakter. Sladkou chuť může ovlivnit také obsah a poměr obsažených kyselin. Pokud hledáte víno spíše svěží chuti, upřednostněte vína suchá nebo polosuchá.

A jak poznat kvalitu na první pohled?

Je to jednoduché. Podle popisu na etiketě. Čím obecnější popis vína je, tím horší kvalitu můžete očekávat. Ovšem pokud je popis velmi obsáhlý, můžete si být jistí, že kupujete víno, kterému byla věnována vysoká pozornost. Na etiketě se zaměřte konkrétně na původ hroznů, který by měl být uveden nejlépe s přesností na viniční trať jako zde na obrázku.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *